Zabytki stolicy

Kościół w Mołdawii

W stolicy Mołdawii, Kiszyniowie znajduje się mnóstwo najróżniejszych atrakcji turystycznych oraz zabytków, wykazujących niezaprzeczalne wpływy kultur – islamu, prawosławia i chrześcijaństwa.

Spragnieni malowniczych widoków, rekreacyjnych szlaków turystycznych i historycznych zabytków międzynarodowi turyści, przybywają rok rocznie tłumnie do stolicy Republiki Mołdawskie, Kiszyniowa. Miasto położone jest nad prawym dopływem Dniestru, rzeką Byk. Obszar ten obfituje w bardzo urodzajne ziemie, dlatego też w okolicach Kiszyniowa będziemy mogli wypocząć, chłonąc widoki tutejszych winnic oraz gajów owocowych.

W samym mieście z pewnością zapragniemy odwiedzić zabytkowe kościoły, łuk triumfalny oraz XIX-wieczne domy. Po dniu spędzonym na zwiedzaniu Kiszyniowa z powodzeniem możemy wybrać się do któregoś klubów, dyskotek lub restauracji, serwującej smakowite, regionalne przysmaki kuchni mołdawskiej.

Celem zachęcenia turystów, planujących wyjechać na kilka dni do Republiki Mołdawii, zachęcamy do zobaczenia najważniejszych zabytków i odwiedzenia najważniejszych miejsc w Kiszyniowie, stolicy kraju. Obowiązkowo więc powinniśmy wybrać się do:

PRAWOSŁAWNEJ CERKWI NARODZENIA PAŃSKIEGO

Stanowi główną świątynię prawosławną w całej Republice Mołdawii. Cerkiew zbudowana została w latach 1830-1836,a projektował ją architekt Avraama Melnikova. Obecnie cerkiew posiada rangę Mołdawskiego Kościoła Prawosławnego, który wchodzi w skład Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.

BULWAR STEFANA III WIELKIEGO

To jedna z najważniejszych ulic w Kiszyniowie. Odnajdziemy ją, wjeżdżając do miasta od strony miasta Bielc, oddalonego od Kiszyniowa o około 140 kilometrów. Bulwar stanowi najważniejszą w Kiszyniowie arterię komunikacyjną, na której nieustannie panuje spory ruch.

ŁUK TRIUMFALNY

Znajduje się niedaleko Bulwaru Stefana III Wielkiego i stanowi czołówkę mołdawskich zabytków, bezsprzecznie wartych zobaczenia. Nieopodal mieści się również stołeczny, zabytkowy ratusz oraz pomnik, cieszącego się ogromnym szacunkiem i kultem Stefana III Wielkiego, który przez wielu mieszkańców Mołdawii kojarzony jest z Leninem i symbolicznie odzwierciedla dzieje narodu mołdawskiego.

MUZEUM HISTORII MIASTA oraz NARODOWEGO MUZEUM SZTUKI

To pozycje obowiązkowe na liście miejsc wartych odwiedzenia w stolicy Republiki Mołdawskiej, Kiszyniowie. Znajdują się tutaj różnorodne, stałe i sezonowe ekspozycje, przedstawiające historię i losy, ale również artystyczne dokonania  Mołdawii i jej wielokulturowych mieszkańców.

CMENTARZ ORMIAŃSKI

Będący Cmentarzem Katolickim, zwanym potocznie „ormiańskim”. Zlokalizowany jest w Dolinie Róż, a spoczywają na nim zarówno Polacy, Ormianie, Rosjanie jak i… Włosi. Najstarsze nagrobki pochodzą z XIX wieku.