Dojazdy i loty do Kiszyniowa

Lot do Moławii

Bez wątpienia wartym odwiedzenia podczas pobytu w Mołdawii jest stolica, miasto Kiszyniów. Rok rocznie przyciąga ono tysiące zagranicznych turystów, żadnych atrakcji i zapoznania z tutejszą kulturą i zwyczajami.

Kiszyniów, największe miasto i równocześnie stolicę Republiki Mołdawii zamieszkuje około 611 tysięcy mieszkańców. Miasto to zajmuje powierzchnię około 565 kilometrów kwadratowych i administracyjnie podzielone jest na dzielnice: Centru, Botanica, Rascani, Buiucani i Ciocana.

Kiszyniów został założony w roku 1466 na terenie ówczesnego Hospodarstwa Mołdawskiego. Niedługo później, na przełomie XV-XVI wieku Kiszyniów wraz z pozostałą częścią kraju znalazł się pod panowaniem Turcji, czego następstwem było pełnienie przez miasto funkcji stolicy żupy Lapusna. W roku 1812 Rosja zaanektowała Kiszyniów, czyniąc zeń stolicę guberni besarabskiej. Kiszyniów był w znacznej części miastem żydowskim do roku 1903, kiedy to dokonano tutaj jednego z największych w historii pogromów Żydów. Po burzliwych wydarzeniach z XX wieku, Mołdawia wraz z Kiszyniowem znajdowała się przemiennie panowaniem Rumunii i Związku Radzieckiego, aż wreszcie, 1991 roku Kiszyniów został stolicą Mołdawii, nowego niepodległego państwa europejskiego.

Kiszyniów położony jest na malowniczych terenach nizinnych, w centrum kraju. Miasto leży nad rzeką Byk, prawym dopływem Dniestru. Tutejsze ziemie okazują się niezwykle urodzajnymi, co sprzyja osadnictwu. Głównie uprawia się tutaj winnice i owoce, bowiem panuje tutaj klimat kontynentalny.

W jednej z najbardziej zielonych stolic europejskich, mołdawskim Kiszyniowie znajduje się mnóstwo wielokulturowych zabytków, takich jak chociażby XVIII-wieczna Cerkiew Narodzenia Pańskiego, bulwar Stefana III Wielkiego, sobór prawosławny z pierwszej połowy XIX wieku, łuk triumfalny oraz zabytkowe domy z XIX wieku.

Kiszyniów jest bez wątpienia jednym z najbardziej rozwiniętych gospodarczo miast Mołdawii, a tym samym stanowi główny węzeł transportowy. W pobliżu miasta znajduje się lotnisko, obsługujące loty międzynarodowe i krajowe. Rocznie lotnisko przyjmuje około 850 tysięcy podróżnych. Przez Kiszyniów biegnie również międzynarodowy węzeł kolejowy, obsługujący trasy Stambuł-Moskwa. Ze względów logistycznych, Kiszyniów powinien znaleźć się na pierwszym miejscu wśród odwiedzonych, podczas pobytu w Mołdawii, pięknych miast.