Twierdza Soroki z widokami na Dniestr

Twierdza Soroki

Twierdza Soroki (Soroca) jest miejscem o dużym znaczeniu historycznym. Wzniesiona została w XVI wieku nad brzegiem Dniestru, a z jej murów roztaczają się zapierające dech w piersiach widoki na rzekę. Soroca jest popularnym miejscem wśród turystów chcących zagłębić się w historyczne dziedzictwo Mołdawii. 

Twierdza zlokalizowana jest w miejscowości Soroki. Zbudowana w XVI wieku przez Stefana Wielkiego, służyła jako struktura obronna chroniąca miasto przed najazdami. Twierdza słynie z unikalnej architektury i oferuje wgląd w bogatą historię miasta.

W XII lub XIII wieku na obszarze dzisiejszego miasta Soroki powstała warowna osada. Przypuszcza się, że została założona przez genueńskich kupców i w ówczesnych czasach nosiła nazwę Olihonia. Pod koniec XV wieku na podwalinach tej osady na rozkaz hospodara mołdawskiego Stefana III Wielkiego wzniesiono nową twierdzę. W okresie jego panowania powstał system umocnień otaczających całe Hospodarstwo Mołdawskie.

Była to wówczas kwadratowa, drewniano-ziemna konstrukcja obronna. Twierdza została wzniesiona przy strategicznym szlaku nad brzegu Dniestru. W latach 1543–1546, na polecenie rządzącego wówczas syna Stefana III Wielkiego, Piotra Rareșa, zamek przeszedł gruntowną przebudowę. Wtedy też obiekt przyjął postać kamiennej rotundy z czterema okrągłymi basztami położonymi na zewnętrznej stronie oraz czworoboczną wieżą bramną. Ta forma zachowała się do naszych czasów.

We wrześniu 1691 roku, w trakcie wojny polsko-tureckiej, zamek został zajęty przez oddziały koronne i Kozaków zaporoskich pod dowództwem Stanisława Zygmunta Druszkiewicza. Zamek został obsadzony przez polską załogę, a w styczniu 1692 roku na jego komendanta został wyznaczony Krzysztof Rappe.

Garnizon rozpoczął modernizację fortyfikacji, wzmocniono mury, wybudowano kazamaty, wykopano fosy i głęboką studnię na dziedzińcu. 27 września 1692 roku siły turecko-tatarsko-mołdawskie rozpoczęły oblężenie miasta. Stopniowo polskie oddziały wycofywały się z kolejnych części miasta, podpalając je wcześniej. 9 października rozpoczął się szturm na twierdzę.

Pomimo początkowych sukcesów sił tureckich, natarcie zostało odparte. W obliczu nadchodzących polskich posiłków Turkowie zwinęli oblężenie. Bilans strat nacierających sił wyniósł około 2 tysięcy ludzi i sześć chorągwi; broniąca załoga straciła 150 żołnierzy. Było to jedno z większych zwycięstw Polaków w końcowym okresie wojny. Po podpisaniu pokoju w 1699 roku w Karłowicach, twierdza wróciła pod panowanie Hospodarstwa Mołdawskiego.

Podczas wojen rosyjsko-tureckich twierdza była dwukrotnie zajmowana przez wojska rosyjskie, w latach 1711 i 1738. Jej zdobycie przez Rosjan w 1738 roku spowodowało znaczne zniszczenia. Postęp w technologii wojskowej i zmiana układu sił w regionie przyczyniły się do zmniejszenia znaczenia twierdzy, dlatego w kolejnych latach nie podjęto się naprawy zniszczeń. W 1968 roku rozpoczęto prace renowacyjne w twierdzy w celu ochrony zabytku i udostępnienia go z uwagi na walory turystyczne. W 1970 roku fortyfikacja została udostępniona zwiedzającym, a w latach 2013–2015 przeszła kolejną, gruntowną renowację.

Zwiedzanie i twierdzy i okoliczne atrakcje

Zwiedzanie twierdzy odbywa się w zorganizowanych grupach z przewodnikiem. Brzegi rzeki Dniestr stanowią piękną scenerię dla spacerów i pikników. Soroca oferuje również różnorodne zakwaterowanie – od butikowych hoteli po pensjonaty, zapewniając komfortowy wypoczynek i liczne atrakcje. Niezależnie od tego, czy interesujesz się historią, architekturą, czy po prostu chcesz doświadczyć uroku małego mołdawskiego miasteczka, Soroca to miejsce, które warto odkryć.