Muzeum Chłopskie w Molvata Noue

Muzeum Chłopskie w Molovata Nouă

Podziwianie wiosennego krajobrazu w zaciszu wioski Molovata Noue i zwiedzanie Muzeum Chłopskiego, w którym można i należy dotykać, badać, a nawet wykorzystywać wszystkie eksponaty, to propozycja autora pomysłu i twórcy muzeum, Iona Stefanița.

„Wycieczkę do Muzeum Chłopskiego poprowadzi przewodnik o chłopskim rodowodzie” – zaznacza Ion Stefanita, „wizyta w muzeum jest obowiązkowa, a numer kontaktowy to +37379554365. Obecnie truskawki zakwitły, więc już niedługo w muzeum będzie można delektować się autentycznym smakiem Mołdawii – smakiem truskawek.”

„Mosh Pintilie i ciocia Dokiana pewnie spoglądają z nieba i cieszą się z tego, co obecnie dzieje się w ich dawnej posiadłości. Gospodarstwa rolne istniały tu od lat pięćdziesiątych XX wieku do końca XX wieku. Dla mnie i mojego otoczenia to wyjątkowe uczucie, że udało nam się przywrócić życie tym historycznym terenom” – podkreślał Stefanita podczas wywiadu dla noi.md.

Na terenie muzeum znajduje się wiele architektonicznych perełek, w postaci wiejskich domów chłopskich. To dziedzictwo, które ma nie tylko wartość kulturową, ale także ekonomiczną.

„Wspólnie z gośćmi mamy okazję przygotować tradycyjne potrawy, takie jak mamaliga, placinda, a nawet upiec chleb w piekarniku. Naszym celem jest przekazanie tej niematerialnej spuścizny przyszłym pokoleniom” – zaznacza Stefanita.

Muzeum Chłopskie to miejsce, które nie pobiera opłat za wstęp, ale zachęca do pozostawienia dobrowolnych datków.

Jeśli chcieliby Państwo odwiedzić to wyjątkowe miejsce, prosimy o kontakt pod numerem telefonu +37379554365.

ds, zdjęcia ilustracyjne, pixabay