Casa Florilor (Dom Kwiatów) w Branesti

Ogród kwiatowy

Casa Florilor, czyli Dom Kwiatów, to miejsce pełne niezwykłych zbiorów roślin, które znajduje się we wsi Branești, w dystrykcie Orhei. To właśnie tu Iurie Raileanu, właściciel tego niezwykłego muzeum, spełnia swoje marzenia o kolekcjonowaniu roślin i eksploracji ich różnorodności. Twierdzi, że w swoim ogrodzie zgromadził tysiące różnych gatunków kwiatów ozdobnych i ziół leczniczych. Co więcej, niektóre z tych roślin mogą stanowić pomoc w walce z poważnymi chorobami, podczas gdy inne mogą zaszkodzić, jeśli zostaną użyte niewłaściwie.

Iurie Raileanu to prawdziwy miłośnik roślin. Jego ogromny ogród zajmuje obszar aż 500 hektarów, na którym rośnie imponująca kolekcja ponad 4000 gatunków roślin. To miejsce, gdzie odnajdziecie kwiaty pochodzące z praktycznie wszystkich zakątków świata. Można tu podziwiać na przykład egzotyczne kwiaty Eremurus sprowadzone z Tybetu oraz urocze żółte lilie, pochodzące z USA i Australii.

Ogród Iuriego zaczyna budzić się do życia już w marcu, kiedy zaczynają kwitnąc pierwsze kwiaty i z uwagi na różnorodność gatunków kwitnie aż do późnej jesieni. Ogród to świetna okazja do podziwiania kwitnących roślin, ale także do odkrywania niezwykłej różnorodności botanicznej. Jednym z wielkich marzeń Iurie jest stworzenie unikalnych odmian roślin, które będą rosły wyłącznie w Republice Mołdawii.

Właściciel i kolekcjoner szczególnie pokochał Irysy, które są jego wielką pasję i marzy o wzięciu udziału w międzynarodowych konkursach tematycznych, takich jak na przykład „Najpiękniejszy irys świata”. Stworzył on nową odmianę irysa, którą zadedykował pamięci zmarłej piosenkarce Marii Dragan. Teraz poszukuje odmiany kwiatu, która będzie nosić imię Veroniki Mikle. To wyjątkowe podejście, które łączy sztukę z nauką przyrodniczą.

Irysy

Oprócz kwiatów, w ogrodzie Iurie Raileanu można zobaczyć także kolekcję starożytnych kamiennych kolumn zebranych od mieszkańców wioski. Najstarszy z nich pochodzi z około 1864 roku, a każdy z tych „filarów życia”, jak nazywa je Iurie, ma swoją historię i znaczenie. To miejsce, w którym natura łączy się z kulturą i historią.

Zobacz na Fecebooku:
https://www.facebook.com/MuzeulCasaFlorilor

Muzeum Casa Florilor jest otwarte dla odwiedzających od środy do niedzieli w godzinach 7:00 – 18:00. To doskonała okazja, aby odkryć fascynujący świat roślin i zanurzyć się w pięknie stworzonym przez Iurie Raileanu. Casa Florilor to miejsce, które zachwyca i inspiruje, przypominając nam o niezwykłej różnorodności przyrody, jej magicznym pięknie, ale także szacunku i miłości do przyrody.

Muzeum „Casa florilor”,
Branești, ul. Stefan cel Mare, 4.
Muzeum czynne jest od środy do niedzieli w godzinach 7.00 – 18.00.

Więcej informacji o muzeum na Facebooku Muzeul Casa Florilor,

ds,  fot. Facebook Ludmila Andronic