Tyraspol to jedno z największych i najważniejszych miast współczesnej Republiki Mołdawskiej. Położone na lewym brzegu Dniestru, od roku 1991 pełni funkcję samozwańczej stolicy Republiki Naddniestrza.
Niemal 160-tysięczny Tyraspol jest drugim do co wielkości, zaraz po stolicy kraju, Kiszyniowie, miastem Mołdawii. Mieszka tutaj co najmniej 40% Rosjan, niewiele mniej Ukraińców (około 32%) oraz Rumuni, rodowici Mołdawianie, stanowiący zaledwie 18% mieszkańców, jak również Żydzi. Co więcej, Tyraspol był również do 1929 roku siedzibą biskupa diecezji tyraspolskiej, która niestety uległa rozpadowi podczas prześladowań ze strony Związku Radzieckiego.
Tyraspol założony został wcześniej niż stolica kraju, bo już w roku 1792 przez Aleksandra Suworowa. Od tego czasu pełnił funkcję fortyfikacyjną. Twierdza miała bowiem strzec Rosji przed agresją turecką. Tyraspol po rewolucji październikowej wcielony został w terytorium radzieckiej Ukrainy, niedługo jednak potem, bo w roku 1922 przeszedł pod władzę Związku Sowieckiego. W Tyraspolu mieściła się w tym czasie siedziba marionetkowej Mołdawskiej Autonomicznej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Dopiero w 1940 roku, po aneksji Besarabii przez Związek Radziecki, Tyraspol włączony został w teren Republiki Mołdawskiej.
W latach 90. XX wieku Tyraspol ogłoszono stolicą samozwańczej, nieuznawanej przez żadne inne państwo Mołdawskiej Republiki Naddniestrza. W mieście rezyduje prezydent republiki oraz organy władzy i centralnej administracji, jak również emisyjnego, centralnego banku. W latach 30. XX wieku stacjonowała tutaj doskonale wyszkolona i wyposażona XIV Armia Radziecka, szkolona do zajmowania rumuńskich, roponośnych pól.
Obecnie Tyraspol jest ośrodkiem bardzo ważnego dla całej Mołdawii przemysłu maszynowego, elektromaszynowego, obronnego a także spożywczego. Tereny lewobrzeżnego Dniestru okazują się bowiem niezwykle urodzajnymi, dlatego tez uprawia się tutaj winnice oraz owocowe sady i zagajniki.
Bogatą, niejednokrotnie burzliwą historię wielokulturowego Tyraspola upamiętnia tutejsze Muzeum Czasów Sowieckich, wraz z pomnikiem Lenina, swego rodzaju symbolu dziejów współczesnego narodu mołdawskiego. W mieście znajdziemy również inne, bez wątpienia warte zobaczenia zabytki i urokliwe miejsca. Pragnąc pozwiedzać i skutecznie wypocząć w Mołdawii, polecamy wybranie się właśnie do malowniczo położonego nad Dniestrem, historycznego Tyraspola.