Niesamowita kolekcja wina

Milesti Mici - kolekcja wina

Tuż pod Kiszyniowem  znajduje się największy zbiór win i miodów pitnych na świecie. Liczy on ponad 1,5 miliona butelek wina. Czas analizy aplikacji do Księgi rekordów Guinessa wynosił ponad rok! Kolekcja znajduje się we wsi Mileştii Mici. Jest ona znana z długich na 150km piwnic wydrążonych w miękkim wapieniu, obecnie w użyciu jest około 120 kilometrów. Zespół piwnic należy do największych na świecie. Obecnie w zbiorach winnicy znajduje się około 2mln butelek wina. Najstarsze wino pochodzi z 1969 roku. w zbiorach znajdują się wina produkowane z różnych gatunków winogron m.in.“Pinot”, “Traminer”, “Muscat”, “Riesling”, “Feteasca”, “Dnestrovscoie”, “Milestscoie”, “Codru”, “Negru de Purcari”, “Trandafirul Moldovei”, “Auriu”, “Cahor-Ciumai”. Ponad 70% win to wina czerwone, 20% to białe, a około 10% to wina deserowe. Najbardziej wartościowe wina w zbiorze są warte 480€ za butelkę i były wyprodukowane w latach 1973-74. Obecnie są eksportowane wyłącznie do Azji.

Szczęśliwcy, którzy dostaną się do piwnic mogą przejść się ciemnymi alejami i “ulicami” z rzędami win i niszami, w których znajdują się dokładnie opisane butelki i beczki wina. Etykiety pokryte są kurzem, pajęczymi sieciami i woskiem, co daje wrażenie przeniesienia się do innego świata.

Nawet najbardziej wybredni goście będą zadowoleni z jakości win “Mici Milestii”. W niej znajduje się “Złota Kolekcja”, która stanowi perłę całego zbioru. Wygląda jak greckie świątynie. Znajduje się na głębokości 80 metrów i składa się z małych “domków”. Są w nich ułożone najstarsze i najbardziej cenne wina.

Aby odwiedzić winnice należy zrobić rezerwację 3-4 dni wcześniej. Należy przyjechać własnym autem i mieć jedno miejsce dla przewodnika. Po zwiedzaniu możliwa jest degustacja win – cena zależy od pakietu, jaki się wykupi na testowanie wina.

Photo: Myrabella / Wikimedia Commons