Co warto zobaczyć w Mołdawii?

Okno Mołdawia

Mołdawia, czyli Republika Mołdawii (lub Mołdowy), to państwo położone na obszarze historycznej krainy Besarabii. Ten europejski obecnie kraj, położony jest na lewym brzegu Dniestru w krainie Naddniestrze, graniczy jedynie z dwoma państwami – od wschodu z Ukrainą i od zachodu z Rumunią.

W skład Republiki Mołdawii wchodzi również autonomiczna republika Gagauzji, gdzie językami urzędowymi są mołdawski, rosyjski i gaguaski, którym posługują się turkojęzyczni, prawosławni chrześcijanie, Gaugazi, stanowiący około 80% tutejszej ludności. Mołdawię w znacznej części zamieszkują Ukraińcy i Rosjanie (szczególnie lewobrzeżny fragment kraju, zwany Naddniestrzem. Stolicą kraju jest zabytkowy Kiszyniów, jednakże równie ważnym miastem jest Tyraspol, który ogłosił swoją secesję po upadku Związku Radzieckiego. Od czasu wojny domowej, Tyraspol pełni funkcję niepodległego państwa – Naddniestrzańskiej Republiki Mołdawskiej.

Obecnie Mołdawia stała się bardzo popularnym krajem dla międzynarodowych turystów. Rok rocznie przybywają tutaj ludzie z wielu zakątków, nie tylko Europy ale i świata. Na amatorów zagranicznych wyjazdów, czeka tutaj mnóstwo atrakcji i miejsc wartych odwiedzenia. Mołdawia obfituje bowiem w historyczne zabytki, łączące w sobie wpływy chrześcijaństwa, prawosławia i islamu. Będąc w Mołdawii koniecznie należy odwiedzić tutejsze kościoły i muzea.

Na amatorów rozrywek czeka tutaj również ogromna baza gastronomiczna, obfita w ekskluzywne restauracje, serwujące typowe dla Mołdawii potrawy regionalne. W miastach znajdziemy również szereg klubów i pubów, odpowiednich na spędzenie wieczoru.

Pragnąc jednak aktywnie wypocząć na urlopie w Mołdawii, powinniśmy wybrać się na tutejsze szlaki turystyczne i zobaczyć malownicze okolice Dniestru oraz Orheiul Vechi. W Mołdawii znajdują się również słynne na cały świat winnice, produkujące jedne z najlepszych win musujących i szampanów.

Co więcej, Mołdawia okazuje się bardzo tanim krajem, dlatego też zachęca turystów do odwiedzenia najważniejszych miast i malowniczych okolic. Z powodzeniem możemy wybrać się do Mołdawii na rodzinne wakacje, jak i na szalonego, niezapomnianego Sylwestra. Planując wyjazd do Republiki Mołdawii, należy przede wszystkim zapoznać się z tutejszymi cenami oraz, nałożonymi na przybywających tutaj turystów, wizami. Odpowiednio wcześnie należy również zarezerwować na cały okres pobytu hotelowy pokój lub nowoczesną kwaterę w tutejszej bazie noclegowej.