Ceny, waluta, pogoda, wiza do Mołdawii

Market w Moławii

Mołdawia okazuje się bardzo popularnym wśród turystów krajem, nie tylko ze względu na niepowtarzalne, zapierające dech w piersiach i malownicze krajobrazy, ale również ze względu na przystępne ceny. Przyjrzyjmy się zatem dokładniej gospodarcze i przepisom wizowym tego kraju.

W Mołdawii panuje dość ciepły i suchy klimat o cechach klimatu kontynentalnego. Na południu jest dosyć sucho, jednakże, ze względu n przeważająca część równin i nizin, cały kraj charakteryzuje się łagodnymi zimami i upalnymi miesiącami letnimi. Średnie temperatury w okresie zimowym wahają się tutaj od -5 do -3 stopni Celsjusza. W lecie z kolei jest bardzo ciepło, około 19-22 stopni Celsjusza, jednakże w dużych miastach, takich jak Tyraspol lub Kiszyniów, w lipcu i sierpniu mogą zdarzać się tutaj rekordowe temperatury, rzędu nawet +35 stopni. Jeśli zaś chodzi o opady, w zależności od regionu kraju są one zróżnicowane – na południu rocznie spada około 400 mm deszczu, natomiast na północy – około 560 mm na metr kwadratowy. Warto dodać, iż opady są tutaj raczej sezonowe, dlatego wiosną i latem mogą występować tutaj ulewy.

Walutą Republiki Mołdawii jest lej mołdawski (MDL). Ceny nie są \tutaj zbyt wygórowane, przykładowo chleb kosztuje około 20 eurocentów, kilogram mięsa – około 4 euro, alkohol (w tym regionalne wina) – od 50 eurocentów do 1,5-2 euro. Owoce, zależnie od sezonu kupimy równie tanio – za kilkadziesiąt eurocentów za kilogram. Nieco drożej kształtują się ceny w tutejszych restauracjach i lokalach gastronomicznych, gdzie za dwudaniowy obiad zapłacimy około 10-12 euro. Z kolei ceny noclegów wahają się od kilku do kilkunastu euro (za tani hostel lub prywatną kwaterę) do około 25-35 euro za 2-osobowy apartament w hotelu.

Warto dodać, iż na pragnących dłuższy pobyt w Mołdawii, czekają określone regulacje prawne, związane z uzyskaniem wizy turystycznej do tego kraju. Obywatele Polski mogą przebywać w tym kraju bez wizy przez maksymalnie 90 dni. Oczywiście, przy wjeździe do Republiki Mołdawii obowiązuje nas, ważny przez cały czas pobytu paszport. Co więcej, podczas przekraczania granicy musimy mieć przy sobie minimum 30 dolarów (lub równowartość w euro czy lejach), przeznaczone na każdy dzień pobytu. Dodajmy jeszcze, że przy pobycie dłuższym niż 3 miesiące, wymagane jest pozwolenie uprawniające do pobytu czasowego w tym kraju.

Warto również pamiętać, iż kontrola celna czekać na nas będzie przy wjeździe do autonomicznej Republiki Naddniestrzańskiej. W tym rejonie cudzoziemcy mają obowiązek zarejestrowania się w Wydziale Wizowo-Rejestracyjnym w ciągu nie więcej niż 24 godzin od momentu przekroczenia granicy.

Zdjęcie autorstwa Erik Scheel z Pexels