Malownicze widoki nad Dniestrem i Orheiul Vechi

Dniestr

Do Mołdawii rok rocznie ściągają rzesze zagranicznych turystów, spragnionych zwiedzania miejscowych zabytków oraz podziwiania tutejszych, malowniczych krajobrazów. Przyjrzyjmy się zatem warunkom geograficznym tego europejskiego kraju, abyśmy wybierając się do Mołdawii, wiedzieli czego możemy się spodziewać względem klimatu i warunków atmosferycznych.

Łączna długość lądowych granic Mołdawii wynosi 1389 kilometrów. Co prawda, kraj ten nie ma w ogóle dostępu do morza, jednakże jest stąd do niego stosunkowo blisko, bo zaledwie 10 kilometrów. Mołdawia graniczy jedynie z dwoma państwami – Rumunią (długość granicy 250 kilometrów) oraz Ukrainą (939 kilometrów). Najwyższym punktem państwa jest wzniesienie Dealul Balanesti o wysokości 430 metrów n.p.m, najniższym z kolei jest rzeka Dniestr, granicząca z terenami depresji, bowiem jej wysokość nad poziomem morza wynosi zaledwie 2 metry.

Widzimy więc wyraźnie, iż Mołdawia jest krajem nizinnym, o dość jednolitej i „płaskiej” powierzchni. Z tego też powodu doskonale sprawdza się jako malownicze państwo, warte odwiedzenia w czasie kilkudniowego urlopu wraz z całą rodziną. Obszar Mołdawii zajmuje bowiem międzyrzecze Dniestru i Prutu, dlatego też historycznie kraina ta nazywana byłą Naddniestrzem. Mimo nizinnego, a wręcz równinnego ukształtowania, w Mołdawii przeważającą część terenu stanowią wyżyny: Naddniestrzańska, Środkowomołdawska, Tyhecka, wchodzące w skład Wyżyny Besarabskiej. Na południu z kolei malowniczo rozciąga się Nizina Czarnomorska.

Panuje tutaj dość ciepły i suchy klimat kontynentalny, ze stosunkowo łagodną, ciepłą zimą orz upalnym latem. Średnie temperatury wahają się od -3 stopni zimą do około 25 stopni latem, chociaż w miastach, takich jak Tyraspol czy Kiszyniów, w miesiącach letnich może tutaj być nawet powyżej 30 stopni Celsjusza. W Mołdawii, szczególnie w rejonach wyżynnych występują lasy dębowe, z kolei nad rzekami – lasy łęgowe. W Rezerwacie Kodry, utworzonym w roku 1971 pod ochroną znajdują się dęby, graby, jesiony, lipy oraz buki.

Planując kilkudniowy wyjazd do Mołdawii, koniecznie należy odwiedzić malowniczo położony kompleks historyczno-archeologiczny o nazwie Orheiul Vechi. Znajduje się on w dawnej Besarabii, w pobliżu rzeki Raut. Tereny cieszą się ogromnym uznaniem wśród odwiedzających Republikę Mołdawii turystów. Rzeka malowniczo rozlewa się tutaj w szerokie meandry, klucząc pomiędzy okolicznymi pagórkami i wzgórzami. Ja jednym z nich znajduje się klasztor, z którego roztacza się piękny widok na całą okolicę. Co więcej, z racji doskonałego nasłonecznienia, znajdziemy tutaj mnóstwo winnic, oferujących przyjezdnym skosztowanie regionalnych trunków, win i musujących szampanów.

Fot. Richardfabi, Public domain, via Wikimedia Commons