Winnice w Mołdawii

WInnica w Mołdawii

Mołdawia staje się obecnie bardzo popularnym wśród turystów krajem. Jednakże, na całą Europę słynie ona ze swoich winnic i wytwarzanych w nich win musujących. Odwiedzając zatem Republikę Mołdawii warto zapoznać się z tutejszymi trunkami.

W Mołdawii winnice znajdziemy w zasadzie wszędzie oprócz północnej, nieco chłodniej części kraju. Mołdawskie winnice zajmują aż 10% powierzchni całego państwa, dlatego tez wytwarza się tutaj kilkadziesiąt różnych rodzajów win i szampanów. W Mołdawii spotkamy się nie tylko z regionalnymi trunkami, ale również narodowymi świętami, związanymi z tradycją winiarską. Obchodzony jest tutaj na przykład Narodowy Dzień Wina (zawsze w drugą niedzielę października). W dużych miastach, takich jak stołeczny Kiszyniów, odbywają się wtedy huczne uroczystości ku czci Bachusa, greckiego bożka wina, degustacje oraz festiwale i koncerty folklorystyczne.

Ciekawym sposobem na spędzenie urlopu w malowniczej Mołdawii, jest również tak zwana turystyka enologiczna. W Mołdawii wyznaczono bowiem kilka tras i szlaków turystycznych, obejmujących najciekawsze i najpiękniejsze zakątki kraju związane bezpośrednio z produkcją tutejszego wina. I tak na przykład, w pobliżu miejscowości Orheiul Vechi, znajdują się dwie najbardziej znane wytwórnie wina w Mołdawii – w mieście Purcari oraz Chateau Vartely. Co więcej, na terenie Mołdawii znajdują się również największe na świecie winne piwnice – w miejscowości Cricova, położonej na północnych przedmieściach stolicy oraz Mile tii Mici, na południe od Kiszyniowa. W wapiennych jaskiniach drążono niegdyś szerokie korytarze, służące dziś za składy regionalnych win, bowiem panują tutaj doskonałe warunki dla leżakowania alkoholi.

Wspomniane winnice Cricovej słyną niemal na całym świecie z produkowanych tutaj win musujących. Jako ciekawostkę warto dodać, iż współcześnie są one wytwarzane za pomocą tradycyjnej metody – szampanizacji. W winnicach tych znajdują się ponadto jedne z najstarszych mołdawskich win, między innymi kolekcja Hermana Goeringa. Jeśli zdecydujemy się na odwiedzenie tejże winnicy, będziemy mogli dokonać degustacji wyrobów oraz zobaczyć wszystkie sale z perspektywy małego wagoniku.

Z kolei w winnicy Mile tii Mici już przy wejściu z pewnością zostaniemy oczarowani przez piękną fontannę, która zwieńczona jest baryłkami tutejszego wina. W podziemiach oryginalną  atrakcją jest wodospad krystalicznie czystej wody oraz około 200-kilometrowe, drążone korytarze, które trafiły do Księgi Rekordów Guinnessa jako „największa piwnica winna na świecie”.