Synonimem dla kuchni mołdawskiej z pewnością trafnym określeniem będzie różnorodność. W tutejszych kulinariach bowiem przenikają się wpływy trzech kultur – chrześcijańskiej, prawosławnej oraz muzułmańskiej. Po wiekach burzliwych dziejów, Mołdawia uzyskała swoją autonomię. Co jednak stało się w mołdawskiej kuchni?
W kuchni mołdawskiej od wieków zwykło się łączyć różnorodne smaki i zapachy. Większość lokalnych potraw składa się oczywiście z produktów dostępnych w całej Europie, takich jak mięso wołowe, mięso wieprzowe, kapusta oraz ziemniaki. Bardzo popularne są tutaj również wszelkiego rodzaju zboża oraz kukurydza. Często jada się tutaj także jajecznicę, dania rybne oraz pszenny chleb.
Mówiąc o kuchni mołdawskiej nie sposób nie wspomnieć o bardzo ważnych na tym obszarze warzywach. Mołdawianie spożywają się niemal pod każda postacią – pieczone, gotowane, smażone, duszone, kiszone i oczywiście – surowe. Obok kukurydzy często podaje się pożywną fasolę szparagową, bakłażany, ciecierzycę, paprykę, kabaczki, pomidory, ogórki, pory, dynie oraz kalafiora. Jeśli zaś chodzi o mołdawskie potrawy, tradycyjnie podaje się tutaj rosół oraz tak zwana ciorba – kwaśna zupa kalafiorowa lub wołowa. mięso podaje się smażone lub pieczone na grillu. Popularnym przysmakiem jest w Mołdawii również duszona jagnięcina, idealnie komponująca się z lokalnymi, czerwonymi wytrawnymi winami.
Celem zainspirowania Państwa do samodzielnego przygotowania mołdawskich potraw, przedstawiamy łatwe i sprawdzone przepisy na smakowite, bałkańskie dania.
ZAPIEKANE WARZYWA Z GRZYBOWYM SOSEM
Składniki: duży brokuł, 2 średnie cebule, 4 średnie ziemniaki, 50 dkg grzybów (świeżych lub suszonych), pół szklanki śmietany 18%, 20 dkg startego sera żółtego, majeranek, tymianek, sól, pieprz
Sposób przygotowania: warzywa po umyciu obrać ze skórki, pokroić w plastry lub w grubą kostkę. Ziemniaki i marchew gotować we wrzątku przez około 15 minut, następnie dodać na 3 minuty brokuła. Grzyby podsmażyć na rozgrzanym oleju, po dodaniu niewielkiej ilości wody dusić na małym ogniu. Dodać zioła i przyprawy. Następnie zagęścić śmietaną. Warzywa poukładać z naczyniu żaroodpornym i polać sosem grzybowym. Można posypać tartym serem i zapiekać około 20 minut w temperaturze około 200 stopni Celsjusza.
FASOLOWE PURE Z RODZYNKAMI
Składniki: 250 g namoczonej uprzednio fasoli typu jaś, pół szklanki rodzynek, 3 ząbki czosnku, oliwa z oliwek, kminek, sól, pieprz
Sposób przygotowania: fasolę ugotować do miękkości (przez około godzinę). Rodzynki sparzyć wrzątkiem. Czosnek przecisnąć przez praskę, zmiksować razem z fasolą, rodzynkami, oliwą i przyprawami. Masę ostudzić, najlepiej wkładając na około 20 minut do lodówki. Najlepiej podawać ze świeżym pieczywem.
SMACZNEGO!