Kuchnia mołdawska

Danie mołdawskie

Tradycyjna kuchnia mołdawska znana jest ze swojej różnorodności. Na jej charakter wpływ miały różne kultury – od greckiej, przez rzymską, turecką, ukraińską, zachodnioeuropejską i rosyjską. Kuchnia mołdawska słynie z odważnego łączenia smaków różnych składników. Potrawy opierają się na tradycyjnych europejskich produktach, takich jak wołowina, wieprzowina, ziemniaki i kapusta. Najbardziej popularne są jednak bryndza i zboża, a w szczególności kukurydza, która została sprowadzona do Mołdawii „dopiero” 300 lat temu. Początkowo było to jedzenie dla ludzi biednych, jednak z czasem udoskonalono przepisy i produkty kukurydziane stały się elementem codziennych posiłków. Przykładem może być mamliga przygotowywana przez zagotowanie mąki kukurydzianej w wodzie. Można podawać ją razem z rybą, jajecznicą, skwarkami lub młodą bryndzą albo okraszoną olejem lnianym. Po zastygnięciu można użyć jej jako chleb, kiedyś był to prowiant na drogę. Jednak pomimo takiego znaczenia kukurydzy, chleb wciąż wypiekany jest z mąki pszennej.

Ogromną rolę w kuchni mołdawskiej odgrywają warzywa, podawane na różne sposoby m.in. świeże, gotowane, smażone, pieczone, nadziewane, duszone lub kiszone. Oprócz wspomnianej wcześniej kukurydzy używane są również: fasola szparagowa, ciecierzyca, bakłażany, kabaczki roślinne, papryka, papryka, por, pomidory, ogórki, kalafior i dynia.

Niewątpliwie ważnym elementem kuchni mołdawskiej jest mięso. Popularny jest rosół i ciorbă, czyli kwaśne zupy np. zupa wołowa, kalafiorowa czy zupa z żołądków. Rozpowszechnione są pieczony i grillowany kurczak, pulpety i duszona jagnięcina.

Nie wolno zapomnieć o mołdawskim winie! Obecnie w Mołdawii można natknąć się na kilka lokalnych gatunków winogron służących do produkcji wina. Można jeszcze spotkać białe winogrona Fetească albă i Fetească regală oraz czerwone Rara neagră i Fetească neagră. Bardzo rzadko można spotkać Plavai, odmianę popularną w XIX wieku, która prawie obecnie prawie zniknęła.

Przy okazji zachęcam, aby zajrzeć na nową stronę Roberta Makłowicza. Kilka odcinków popularnego cyklu filmowego „Podróże kulinarne” było nagranych właśnie w Mołdawii.

Fot. User:Themightyquill, CC BY-SA 2.5, via Wikimedia Commons