Aronia z Mołdawii

Aronie mołdawskie

Polska jest światowym potentatem w produkcji owoców aronii. Prawie 90% światowej produkcji aronii przypada na nasz kraj. Jednakże niezbyt mądra polityka rolna spowodowała, że naprzemiennie jednego roku mamy dużą nadpodaż tego owocu, a w kolejnym roku aronii brakuje. Rosnący popyt winduje ceny świeżej aronii i suszu aroniowego na bardzo wysokie poziomy.

Tego rodzaju perturbacje rynkowe zachęciły już rolników z innych krajów do założenia plantacji aroniowych w swoich krajach. Jednym z takich krajów jest właśnie Mołdawia. W jednym ze sklepów internetowych znalazłem dziś ofertę sprzedaży suszonych owoców aronii, które pochodzą właśnie z Mołdawii.

Aronia jest owocem posiadającym niezwykłe wartości zdrowotne. Owoce aronii są bogatym źródłem wielu witamin, zawierają również antyoksydanty i przeciwutleniacze oraz bioflawonoidy odpowiadające za niszczenie komórek rakowych i nowotworowych. Najpopularniejszym przetworem aroniowym jest sok, ale na rynku sprzedaje się już wiele preparatów, które w swoim składzie posiadają wyciąg z aronii, czy też sproszkowany owoc aronii. Bardzo często suplementy te – obok aronii – zawierają w swoim składzie bliźniaczo podobne w składzie do aronii egzotyczne owoce acai.