Ludowa muzyka mołdawska to przede wszystkim zbiór naleciałości muzycznych innych krajów i kultur, takich jak Turcja, Rumunia, Rosja czy Ukraina. Ale muzyczna Mołdawia ma też swój indywidualny rys. Jednogłosowe pieśni ludowe, tzw. doiny, śpiewane są na jednej sylabie tekstu, podobnie jak w chorale gregoriańskim.
Narodowe tańce, takie jak hora czy sirba wykonuje się przy akompaniamencie orkiestr ludowych. Niezwykłe bogactwo instrumentów (kobza, trombita, caval, cymbały, dudy, muscal, skrzypce) sprawia, że trudno tę muzykę zapomnieć.
Nie tylko folklor
Oczywiście, oprócz folkloru, w Mołdawii tworzy się i słucha także repertuaru klasycznego oraz współczesnego czy muzyki operowej. Popularni współcześni wykonawcy muzyki pop, rock i dance to w Mołdawii Sofia Rotaru (sławę zdobyła jeszcze w czasach komunistycznych), zespół Zdob si Zdub (oprócz rocka grają hip-hop, folk bałkański i ethnic dance) czy boys band O-Zone. Przeboje tej ostatniej grupy grane były nawet w amerykańskich klubach.
O różnorodności muzycznej Mołdawii pisze Krzysztof Wiernicki, prowadząc czytelnika przez utwory stare i nowe, znane i mniej znane, ale zawsze – mołdawskie.
Autor tej swoistej muzycznej podróży (książka wydana jest w formie płyty cd) kocha muzykę, o czym można się przekonać, sięgając do jego innych muzycznych przewodników, np. po Peru czy Brazylii.
Okiem i uchem znawcy
Krzysztof Wiernicki pracował jako wykładowca uniwersytetu „Tor Vergata” w Rzymie. Ma za sobą również wieloletnie doświadczenie zawodowe we włoskich i niemieckich rozgłośniach radiowych. Mieszka w Rzymie i w Kolonii.
Na tej audio-książce zapoznamy się zarówno ze współczesnym mołdawskim popem i rockiem, jak przyśpiewkami ludowymi oraz ariami operowymi.
Mołdawia. Muzyczna podróż Krzysztofa Wiernickiego
Autor: Wiernicki Krzysztof
Wydawnictwo: Lissner Studio
Język wydania: polski
Rok wydania: 2014
Forma: płyta kompaktowa CD