Mołdawia leży w środkowo-wschodniej Europie, na terenach dawnej Besarabii, między Karpatami Wschodnimi a lewym brzegiem Dniestru. Jej nazwa wywodzi się od znacznie obszerniejszego regionu, nazwanego tak od jednej z jego głównych rzek – Mołdawy. Mołdawia graniczy z Ukrainą i Rumunią. Na południu sięga wybrzeża Morza Czarnego, jednak nie ma do niego dostępu. Od północy sąsiaduje z doliną Czeremoszu i Pokucia.
Obszar kraju podzielony jest na 32 regiony oraz 5 wydzielonych miast, a także terytorium autonomiczne – Gagauzję oraz Naddniestrze.
Po turecku i rosyjsku
Rdzenni mieszkańcy Mołdawii to Gagauzi, którzy stanowią 80 procent całej ludności. Są prawosławnymi chrześcijanami, mówią po turecku. Obok Gaugazów żyją tu Rosjanie i Cyganie. W Mołdawii w powszechnym użyciu jest język rumuński, gagauski i rosyjski.
Rzadko odwiedzana przez turystów ma sporo walorów, które warto poznać. Wspaniałe dolinno-wyżynne krajobrazy, rozległe pola, na których rosną winogrona (Mołdawia jest zagłębiem winnic), liczne cerkwie i monastyry, specyficzna kuchnia, ciekawe tradycje i zwyczaje mogłyby przyciągać wielu turystów. A nie przyciągają. Bo Mołdawia kojarzy się z biedą, zacofaniem, pewnym zamknięciem na świat. Cóż, po części to prawda…
Dla zmęczonych zgiełkiem metropolii
Tym jednak, którzy nie potrzebują komfortowych warunków do zwiedzania, Mołdawia z pewnością przypadnie do gustu. Jest tu i co zwiedzić, i czym się zachwycić. A brak cywilizacji w goniącym dziś za luksusem i przepychem świecie idealnie nadaje się dla tych, którzy chcą od miejskiego zgiełku po prostu odpocząć.
W publikacji „Wschodnia Rumunia. Mołdawia. Od Karpat do Dniestru. Przewodnik” znajdziemy 65 barwnych fotografii, ponad 80 czarno-białych ilustracji i 40 mapek i szkiców sytuacyjnych.
Wschodnia Rumunia. Mołdawia. Od Karpat do Dniestru. Przewodnik
Autor: Stanisław Figiel
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza REWASZ
Rok wydania: 2016
Język wydania: polski
Forma: broszura
Ilość stron: 400