Góry Rumunii cz. 1

Góry Rumunii

Ponad połowa łańcucha Karpat znajduje się w Rumunii. Moldoveanul, mierzący 2544 m n.p.m., jest najwyższym szczytem Karpat Rumuńskich. Góry te dzielą się Karpaty Wschodnie, Karpaty Południowe i Góry Zachodniorumuńskie.

Karpaty Wschodnie obejmują obszar pomiędzy Przełęczą Łupkowską na północy i przełęczą Predeal na południu. Na wysokości 2303 m n.p.m. znajduje się ich najwyższy szczyt – Pietros. W skład Karpat Wschodnich wchodzą takie pasma górskie, jak Góry Marmaroskie, Góry Kelimeńskie, Góry Harghita, Obczyny Bukowińskie, Góry Hasmasz. W tych ostatnich znajduje się najsłynniejszy w Rumunii wąwóz Bicaz.

Karpaty Południowe rozpościerają się od Przełęczy Predeal do przełomu Dunaju. To właśnie w Karpatach Południowych usytuowany jest najwyższy szczyt Rumunii – Moldoveanu.

W Górach Zachodniorumuńskich leży natomiast najsłynniejsza kraina Rumunii – Wyżyna Transylwańska. Najwyżej jest na szczycie Curcubăta Mare (1849 m n.p.m.) oraz Vlădeasa (1836 m n.p.m.).

Nie tylko dla znawców gór

Choć mówi się o Karpatach, że przeznaczone są dla wytrenowanych piechurów i wspinaczy, znajdziemy tu też krótsze rasy dla mniej wytrawnych pasjonatów spędzania czasu na świeżym powietrzu. James Roberts, autor książki „Góry Rumunii. Tom 1”, przygotował praktyczny poradnik-przewodnik po górach Rumunii. Znajdziemy w nim opisy tras pieszych m.in. po górach Bucegi, Piatra Mare, Gârbova i Baiului, Ciukaş oraz pasmach górskich wokół Braszowa, Piatra Craiului, Iezer-Păpuşa, Fogarasze, Cozia, Cindrel.

Słowniczek i rozmówki

Praktyczne wskazówki, gdzie i jak chodzić dostosowane są do możliwości zarówno znawców górskich wycieczek, jak i debiutantów w tej materii. Przydatne informacje znajdą też narciarze oraz rowerzyści.

W książce nie brakuje również wiadomości o samym kraju, jego strukturze i uwarunkowaniach, a także historii i kulturze. Dodatkowo w publikacji zamieszczono słowniczek i rozmówki – czyli wszystko, o czym turysta wybierający się w rumuńskie Karpaty wiedzieć powinien.

Góry Rumunii. Tom 1

Autor: James Roberts

Wydawnictwo: Sklep Podróżnika

Rok wydania: 2012

Język wydania: polski

Forma: książka

Ilość stron: 232